Filtre
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Toplam 3 ürün bulunmaktadır.

Şef Bıçağı

Mutfakta genel kullanıma uygun şekilde üretilen şef bıçağı çeşitleri farklı boyutlarda tasarlanır. Farklı doğrama şekilleri için kullanılan bu bıçak türü son derece keskindir. Genel yapısı itibariyle kesici yüzeyi eğri ve üst yüzeyi düzdür. Bıçak bölümü paslanmaz çelik malzemeden üretilir. Şef bıçakları kendi içerisinde Alman ve Fransız olarak iki gruba ayrılır. Alman tipi bıçaklarda alt kısım kavisli ve uç kısım sivridir. Bu mutfak gereçleri ile dilimleme, soyma, kesme, parçalama ve kıyma işlemleri yapılabilir. Özellikle et doğrama için elverişli olan şef bıçağı modelleri yumuşak malzemelerin kesimi için ideal olacaktır. Mutfakta en önemli aksesuarlardan biri olan bu bıçaklarda ağırlık merkezi sapın ucuna doğru gelir ve kesici uç sapa doğru kalınlaşır. Bu sayede kullanım esnasında bıçak elde daha dengede duracaktır.

Yemek yapmaya belli bir derecenin üzerinde hevesli olanlar kendilerine özel şef bıçağı satın alırlar. Standart bıçaklardan farklı yapıda olan bu parçalar mutfakta fazla zaman geçirenlerin en çok kullandığı ürünlerdir. Kötü kalitede bir bıçak seti kullanmak mutfakta en büyük pişmanlık olacaktır. Yemek yapma konusunda acemi olanların gözünü korkutan keskinlik doğru kullanıldığında yemek hazırlamayı pratik hale getirebilir. Önemli olan nokta dilimleme sırasında bıçağın kontrolden çıkmaması için dikkatli davranmaktır. Bıçağın kesici yüzeyine zarar vermemek için kemik ve benzeri sert cisimleri kesmeye çalışmamak gerekir. Doğru üründe uygun bıçağı kullanmak için şef bıçağı türleri hakkında bilgi sahibi olmakta fayda vardır. Kategori olarak bu bıçaklar kendi içerisinde soyma bıçağı, santoku bıçağı, fileto bıçağı gibi çeşitlere sahiptir. Her birini amacına uygun şekilde kullanmak mutfaklarda pratikliği ve verimliliği artıracaktır. Bıçak markalarına ait koleksiyonlarda tüm şef bıçağı türlerine ait farklı model ve fiyat aralıklarını bulmak mümkündür.

Şef Bıçağı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her şef kendi beklentilerini karşılayan bir şef bıçağı kullanır. Bu nedenle şef bıçağı seçerken nelere dikkat edilmesi gerekenlerden önce ne tür bir bıçağa ihtiyaç olduğuna karar vermek gerekir. Bu sayede bıçak daha kullanışlı hale gelecektir. Öncelikle bıçak mutlaka rahat tutuşlu olmalı ve kullanım esnasında ağırlık yapmamalıdır. Aksi halde yemek yapmak son derece zahmetli hale dönüşebilir. Mutfağın en önemli elemanı olan bıçakların kolay temizlenebilir olması da önemlidir. Özel bir kutuda ya da bezde muhafaza edilen bıçak setleri çok amaçlı olup her kullanım sonrasında temiz şekilde bırakılmalıdır. Aksi halde yemek kalıntıları zaman içinde yemeğe zarar verebilir.

Su lekesi bırakmayan bıçaklar ilk günkü kusursuz görünümünü uzun süre koruyacaktır. Özellikle paslanmaz çelik malzemelerden üretilmiş olan bıçakları satın alarak bıçağın kullanım ömrünü artırabilirsiniz. Mutfaklarda profesyonel bir şekilde çalışmak için birden fazla ebatlara sahip bıçak setlerini tercih edebilirsiniz. Yemek tutkunları için vazgeçilmez olan bu setler mutfağınızda ustalık seviyenizi artıracak nitelikte olmalıdır. Bu amaçla hangi bıçağın ne için kullanılacağını bilmeniz önemlidir.

Keskinlik ve yüksek performans şef bıçaklarının olmazsa olmazları arasındadır. Böylece yemek hazırlığınız verimli ve pratik hale gelebilir. Farklı malzemeleri dilimlemek, fileto yapmak ve doğramak için kullanacağınız şef bıçağı çeşitleri çok amaçlı kullanıma uygun olmalıdır. Meyve, sebze ve etleri keserken mükemmel bir hassasiyet sunması bıçaklardan memnuniyetinizi artıracaktır. Geniş fonksiyonellik ve yaratıcılık için özel üretim şef bıçağı modellerine göz atabilirsiniz. Uzun süreli kullanımlarda el ve bileğinizin yorgunluğunu azaltacak hafif bıçaklar ile istediğiniz yemekleri yapabilirsiniz. Bıçağın sap kısmının ergonomik olarak tasarlanması sayesinde kesim yapmak daha basit olacak ve mutfak deneyiminizi geliştirmenize imkan tanıyacaktır.

Mutfakta Bir Profesyonel Gibi Şef Bıçağı Kullanın

Mutfağınızda şef bıçağı kullanırken hangi bıçak türünün ne işe yaradığını bilmelisiniz. Somya bıçakları en ufak şef bıçakları olarak bilinir. Kesici yüzeyi kavisli gelir. Ancak bu modellerde kavisli yüzey diğerlerine göre biraz daha kısadır. İnce ve hassas çalışma yapacağınız yerlerde bu bıçağı kullanmanız faydalı olacaktır. Fileto işlemlerinizde ise özel fileto bıçağı kullanmanız gerekir. Ucu çok sivri olan bu bıçakların kesici ucu esnek ve incedir. Balıktan fileto çıkarmak, kemikten et sıyırmak ya da yağ, deri ayırmak için bu bıçağı tercih edebilirsiniz. Sebze dilimleme konusunda ihtiyacınız olan şef bıçağı türü ise santoku bıçaklarıdır. Form olarak standart şef bıçaklarının tam tersi olan bu bıçaklar yan yüzeyleri yivli olduğunda daha pratik hale gelir. Özellikle patates dilimlemek istediğinizde patatesler yan yüzeylere yapışıp kalmayacaktır.

Profesyoneller gibi yemekler hazırlamak istediğinizde şef bıçağı almak için ayırdığınız bütçeyi mümkün olduğunca artırmalısınız. Bu sayede seçenekleriniz daha da fazla olacaktır. Yemek hazırlama sürecinizi daha verimli ve pratik hale getirmek adına bıçağa ek olarak iyi bir kesme tahtası da satın almalısınız. Büyük boyutlu ve ağırlığı fazla olan kesme tahtaları kullanım kolaylığı sunacaktır. Hem şık hem de kolay temizlenebilir olması asına çelik ya da bambu kesme tahtalarını tercih edebilirsiniz. Bu alanda seçenekleriniz bıçaklara göre biraz daha fazla olacaktır.

Yemek yaparken kullandığınız araç gereçler her zaman ayrı bir öneme sahiptir. Yanlış mutfak gereçleri ile iyi yemek yapmak oldukça zordur. Özellikle şef bıçağı ile ilgili yapacağınız yanlış seçimler yemek hazırlamayı son derece zahmetli ve sıkıcı hale getirebilir. Mutfağın en mühim elemanı olan bıçaklar büyük boy ve çok amaçlı olmalıdır. Eksiksiz bir mutfakta en az bir tane şef bıçağı bulunmalıdır. İrice olan bu bıçakların uzunluğu 18 ile 30 santim arasında değişecektir.

Şef Bıçağı Fiyatları

Her mutfağın temel malzemesi olan şef bıçağı fiyat olarak diğer bıçak türlerine kıyasla biraz daha yüksektir. Set halinde alınan bıçaklar fiyat olarak daha ekonomik olacaktır. Set içerisinde birer adet fileto bıçağı, ekmek bıçağı, soyma doğrama bıçağı ve sebze bıçağı vardır. Tekli alımlarda her birinin fiyatı fazla olabilir. Şef bıçağı fiyatları belirlenirken farklı unsurlar dikkate alınır. Bunlar arasında imalat ve malzeme kalitesi, ağırlık ve boyut, tutma gücü ve keskinlik, sap konforu ve kontrol, bakım kolaylığı gibi özellikler yer alır. Kaliteli bir şef bıçağı satın aldığınızda mutfağınızda daha fazla keskinlik ve performans elde edebilirsiniz. Mutfak tecrübenizi bir üst seviyeye taşımak adına paslanmaz çelik bıçakları tercih etmelisiniz. Paslanmaya karşı dirençli olan bu bıçaklar uzun ömürlüdür. Bu nedenle fiyatları beklentinizden biraz daha yüksek olabilir.

Kaliteli bir şef bıçağı satın aldığınızda uzun süre keskinliğini koruyacak, hassas ve kolay kesimler yapmanızı sağlayacaktır. Bıçak işlem sırasında elinizden kaymamalı, tutuşu iyi olmalıdır. Ergonomik tasarımda üretilen saplar beklentinizi karşılayacaktır. Bu gibi özellikleri karşılayan bıçakların fiyat aralığı yüksek olsa da bir kere alıp yıllar boyunca kullanacağınızı unutmamalısınız. Bunu desteklemek adına bıçağınızı düzenli olarak bilemeli ve keskinliğini maksimum süre korumalısınız. Profesyonel bakım, uygun kullanım, doğru saklama, bileme ve temizlik gibi özellikler şef bıçağı çeşitlerinin verimliliğini artıracaktır. Keskin şekilde yiyeceklerinizi işleyebilmek için bıçağınızı yalnızca fiyata değil, tercihinize ve kullanım amacınıza göre seçmelisiniz. İnce dilimler elde etmek için kullanacağınız şef bıçağı fiyat olarak her zaman size geniş alternatifler sunacaktır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.